ZŁOTY CYTAT:
"Osoby, które mają stały dostęp do Internetu rzadziej czytają dzienniki."
Zobacz pełny tekst
Pajacyk

KOD STRONY: Formatowanie nagłówka | Przekierowanie

Zmiana formatowania nagłówków H1, H2...

Autor: M. Buraczyński | Data dodania: 07.08.2005

Jeśli masz stronę, na której artykuły są pisane stosunkowo małą czcionką zapewne nie korzystasz ze standardowego nagłówka <h1>tekst nagłówka</h1>. Dobrze wiesz, że użycie go dałoby dość brzydki efekt. Nie musisz jednak rezygnować zupełnie z nagłówków.

Zbyt duże nagłówki

Gdy rozpoczynałem budowę www.ReklamaStron.pl i zmniejszyłem czcionkę stosowaną do treści artykułów różnica w wielkości czcionki nagłówka oraz tekstu artykułu mogła razić odwiedzających a nawet zniechęcić ich do przeglądania strony. Zbyt duże litery w nagłówkach w połączeniu z ogromnymi odstępami zupełnie nie pasowały do strony. Na początku swojej przygody z tworzeniem stron zapewne zrezygnowałbym z nagłówków a najważniejsze zdania wyróżniłbym inaczej. Teraz jednak wiem już, że nagłówki są ważne także ze względu na wyszukiwarki, które tekst umieszczony pomiędzy znacznikami <h1> i </h1> traktują jako szczególnie istotny (o tym w innym artykule).

Formatowanie nagłówków

Na szczęście jest dość proste rozwiązanie: wielkość nagłówków można modyfikować dopasowując ją do własnej strony. Wystarczy, że w kodzie strony umieścisz fragment definujący rozmiar czcionki, kolor, odstępy i inne parametry nagłówka a domyślne ustawienia przestaną być używane i strona zacznie wyglądać tak jak Ty tego chcesz.

Przykład

REKLAMA
Zmian dokonujemy dodając w pliku zawierającym style CSS fragment definiujący wszystkie parametry danego nagłówka zgodnie z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Na przykład dodanie następujących linii:

Kod:
H1 {
font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;
font-size:10px;
color: black;
margin-top:10px;
margin-bottom:10px;}

sprawi, że w nagłówkach oznaczanych przez H1 rozmiar czcionki oraz odstępy nad i pod tekstem nagłówka wyniosą 10 a tekst nagłówka zostanie wyświetlony w kolorze czarnym przy wykorzystaniu jednej z najczęściej spotykanych czcionek.

Podobnie można oczywiście modyfikować inne nagłówki sprawiając nawet, że wyróżnione ciągi znaków nie będą się praktycznie różnić od innych występujących obok wyrazów nie będących nagłówkami.
Jeśli znasz inne sposoby pozwalające uzyskać opisany efekt lub masz jakieś uwagi dotyczące funkcjonowania przedstawionych tutaj sposobów zapraszam do podzielenia się nimi na: Forum >>> Zmiana formatowania nagłówków H1, H2....
Za wszystkie uwagi dziękuję.


ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak